Δευτέρα 31 Αυγούστου 2009

Έχασε 3-1 η ΑΕΜ στη Λευκάδα

Ασύνδετη, με πολλά λάθη στην άμυνα, σημαντικά στελέχη της ενδεκάδας να έχουν παίξει το Σάββατο για το κύπελλο και να παίζουν και την Κυριακή, διαιτητές για γέλια(ο ένας επόπτης έπαιζε με σαγιονάρες!!!) και φυσιολογική ήττα της ΑΕΜ στη Λευκάδα από τον Τηλυκράτη με 3-1. Ένα πέναλτι, ένα απ' ευθείας φάουλ και ένα γκολ οφσάιντ τα τέρματα της Λευκάδας, με πέναλτι το γκολ του Γαβρίνα, μετά το 3-0. Ελπίζουμε ότι το φιλικό με Ατρόμητο Λάππα να είναι ένα δείγμα της αξίας της ομάδας, να δείξει αν υπάρχει ικανή 11άδα και ίσως καθορίσει και τις τελικές προοπτικές της ΑΕΜ στο Πρωτάθλημα Δ΄Εθνικής. Ο Γ. Ζήκος παρέταξε την ομάδα στο α΄ημίχρονο ως εξής: Γκασούκας, Μπαρμπαρούσης, Ταράτσας, Γατσώρης, Πασπαλιάρης, Τσάμης, Ζαμπαντιώτης, Καρτσακλής, Γιαννιώτης, Μ. Πλακίδας, Αποστολίδης, ενώ στο β΄ ημίχρονο έπαιξαν και οι υπόλοιποι της αποστολής: Ζέρβας, Μπίρκος, Κορομηλάς, Μπαλάφας, Βαλτογιάννης, Μαντέλος Β., Χρ. Πλακίδας, Γαβρίνας.

Σάββατο 29 Αυγούστου 2009

Άρεσαν οι μικροί! ΑΕΜ-Πεντάλοφος 4-0 στο Κύπελλο

Κρατείστε τα ονόματα αυτών των παιδιών: Βασ. Μαντέλος, Θαν. Φλωρόπουλος, Βασ. Δερβίσης, Γιωργ. Ντζελέπης, Χρ. Μπήρκος, Δημ. Σακελλαρόπουλος. Νεαροί με πολύ μέλλον, που φέτος θα αποτελέσουν χρυσές εφεδρείες στην πορεία της ΑΕΜ στη Δ΄Εθνική, ενώ κανα - δυό έδειξαν έτοιμοι και για ενδεκάδα!! Κατά τα άλλα, το σημερινό παιχνίδι της ΑΕΜ για το κύπελο ερασιτεχνών, ήταν όπως το περιμέναμε. Η Πεντάλοφος δεν ήρθε σίγουρα στο Μεσολόγγι για να κερδίσει, ενώ ο Γιώργος Ζήκος έβαλε ελάχιστους μεγάλους, μια και η ΑΕΜ δίνει αύριο στη Λευκάδα, δυνατό παιχνίδι προετοιμασίας, απέναντι στον Τηλικράτη. Ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Β. Δερβίση στο 4΄- λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι - και μια χαμένη αυκαιρία του Γαβρίνα στο 8΄- μετά από όμορφη προσπάθεια του Σακελλαρόπουλου -, ήταν τα προεόρτια, πριν ανοίξει η ΑΕΜ το σκορ στο 13΄. Μετά από ομαδική προσπάθεια, ο Β. Δερβίσης βγήκε από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα και ο Ν. Κράνης με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Ακολούθησαν πολλές καλές φάσεις για την ΑΕΜ, με καλά αλλά άστοχα σουτ από Μαντέλο και Δερβίση, που έδωσαν την ευκαιρία στην εξέδρα να χειροκροτήσει αυθόρμητα. Η Πεντάλοφος απείλησε για πρώτη και τελευταία φορά στο α΄ημίχρονο στο 29΄, μ' ένα μακρινό φάουλ του Μπέκου, που πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γκασούκα. Ωραία προσπάθεια του Σακελλαρόπουλου από αριστερά στο 30΄, μάζεψε την μπαλιά στον κενό χώρο ο Χορτάτος προ του Κράνη. Στο 33΄ συρτό σουτ του Γαβρίνα από τον άξονα, άουτ. Στο 34΄σουτ του Τσάμη από κόρνερ του Δερβίση, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Χορτάτος, ξανά ο Δερβίσης, δύσκολη κεφαλιά του Κράνη, άουτ. Το ημίχρονο έκλεισε με μιά επικίνδυνη σέντρα - σουτ του Μαντέλου, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι(45΄). Στο β΄ημίχρονο, η άμυνα της ΑΕΜ φάνηκε να βραχυκυκλώνει σε δύο φάσεις. Πρώτα στο 48΄, όταν ο Ντζελέπης έδωσε σιγανή μπαλιά προς τα πίσω, για να προλάβει ο Καρανίκας να κοντράρει το σουτ του Κονδύλη. Και στο 50΄ όταν κακό γύρισμα του Καρτσακλή, ανάγκασε τον Γκασούκα να διώξει τελευταία στιγμή με τα πόδια, προ του Κονδύλη και πάλι. Η ΑΕΜ βγήκε πάλι στην επίθεση και απείλησε, μ' ενα φάουλ του Τσάμη(στο 51΄) - οφσάιντ ο Σακελλαρόπουλος - και ένα ωραίο μακρινό σουτ του Φλωρόπουλου - μόλις πάνω από το το οριζόντιο δοκάρι (στο 57΄). Καλή φάση για την Πεντάλοφο στο 58΄όταν ο Ομήρου έκανε την παράλληλη σέντρα προς τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά πρόλαβε ο Καρανίκας και έδιωξε σε κόρνερ. Μια καταπληκτική προσπάθεια του Φλωρόπουλου από αριστερά και σουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ήταν η απάντηση της ΑΕΜ στο 66΄. Ο Γ. Ζήκος που είχε κάνει δύο αλλαγές στο 55΄ με τον Αποστολίδη στη θέση του Σακελλαρόπουλου και στο 63΄ με τον Γατσώρη στη θέση του Μαντέλου, είδε την ομάδα του να διπλασιάζει τα τέρματά της στο 68΄: ο Τσάμης βρήκε με μακρινή μπαλιά αριστερά τον Φλωρόπουλο, αυτός με έξυπνη κεφαλιά - πάσα έβγαλε στον κενό χώρο στον Αποστολίδη, που "τσίμπησε" την μπάλα από τον Ταφάνι, αναγκάζοντάς τον να τον ανατρέψει μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο σπεσιαλίστας Γαβρίνας, κάνοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, η "Κυρία" έχασε διπλή ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από συνεργασία των Φλωρόπουλου - Αποστολίδη πρώτα ο Κράνης και μετά ο Γαβρίνας, έδωσαν την ευκαιρία στον Χορτάτο να κάνει δυό σωτήριες αποκρούσεις. Ένα σουτ του Ντζελέπη στην εξωτερική μεριά των διχτύων της Πενταλόφου(στο 70΄), μια επικίνδυνη σέντρα - σουτ του Ομήρου(στο 74΄) και μια χαμένη ευκαιρία από προσωπική ενέργεια του Αποστολίδη(στο 76΄), ήταν οι σημαντικότερες φάσει πρίν γίνει μπει το τρίτο γκολ των Κανονιέρηδων. Στο 78΄ ο Ντζελέπης, έβγαλε καταπληκτική μπαλιά δεξιά στον Μήρκο, που αποφεύγοντας τον Παπαδάκη, έβγαλε τον Γαβρίνα σε θέση βολής, που αυτή τη φορά έστειλε με ξερό σουτ την μπάλα στα δίχτυα του Χορτάτου, κάνοντας το 3-0. Ευκαιρία να μειώσει είχε στο 81΄ η Πεντάλοφος, όταν από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ ο Τριανταφυλλόπουλος έβγαλε φαρμακερή παράλληλη μπαλιά, αλλά μόνος σε κενή εστία ο Κονδύλης από πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων της ΑΕΜ. Ο κ. Στυλιαράς αρνήθηκε ένα εμφανέστατο πέναλτι στον Γαβρίνα στο 84΄, αλλά στο κόρνερ που ακολούθησε χάθηκε διπλή ευκαιρία από σουτ των Γαβρίνα(απέκρουσε στη γραμμή ο Μαζαράκης) και Καρανίκα. Τρεις μεγάλες ευκαιρίες του Γαβρίνα(86΄, 87΄,88΄), που έχασε τα άχαστα, προηγήθηκαν πριν ο ικανότατος, αλλά επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια, παίχτης της ΑΕΜ σημειώσει το 4-0 στο 89΄ με δυνατό σουτ, μετά από ωραίο γύρισμα του Φλωρόπουλου. Κρατάμε σ΄αυτόν τον αγώνα, εκτός από την πρόκριση και την εξαιρετική εμφάνιση των νεαρών και την εξαιρετική καθοδήγηση των Τσάμη και Καρτσακλή, με συνεχείς οδηγίες προς τους νεαρούς. Διαιτήτευσαν οι Στυλιάρας, Λιόνας, Δημαράς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Α.Ε.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Γκασούκας, Ντζελέπης, Φλωρόπουλος, Καρτσακλής, Καρανίκας, Β. Δερβίσης(77΄ Μπήρκος), Τσάμης, Σακελλαρόπουλος(55΄ Αποστολίδης), Γαβρίνας, Β. Μαντέλος(63΄ Γατσώρης), Ν. Κράνης.
Α.Ο.ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ: Χορτάτος, Κτιστάκης, Μαζαράκης, Ζηνεμπής(70΄ λ. τ. Παπαδάκης), Μπέκος, Ομήρου, Μιχαλόπουλος(46΄ Τριανταφυλλόπουλος), Ταφάνι, Κονδύλης, Τρυφιάτης(60΄ λ. τ. Κορδόσης), Μούγκα.

Τετάρτη 26 Αυγούστου 2009

Πρόβα 11άδας, ΑΕΜ - Eθνικός Γουριάς 5-0

Στην τελική ευθεία μπαίνει η προετοιμασία της ΑΕΜ και ο Γιώργος Ζήκος, αρχίζει ν' ανοίγει σιγά - σιγά τα χαρτιά του σχετικά με τους ποδοσφαιριστές που θα σηκώσουν το μεγαλύτερο βάρος στις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας. Το σημερινό φιλικό με τον Εθνικό Γουριάς, ήταν μια καλή ευκαιρία, για να δει αν υπάρχει δέσιμο στις γραμμές και μεταξύ των παιχτών, που θα αποτελέσουν το βασικό κορμό της ομάδας. Τ' αποτελέσματα ήταν μάλλον θετικά, αν και όπως φάνηκε, υπάρχει αρκετός ακόμη δρόμος, ώστε να μιλήσουμε για "ομάδα". Η ΑΕΜ κατέβηκε στο πρώτο ημίχρονο με τερματοφύλακα τον Ζέρβα, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Γατσώρη και Ταράτσα, αριστερά τον Κορομηλά και δεξιά τον Μπήρκο. Κεντρικά χαφ ήταν ο Καρτσακλής με τον Πασπαλιάρη, δεξιά ο Γιαννιώτης,αριστερά ο Αποστολίδης και επιθετικό δίδυμο οι Γαβρίνας και Χρ. Πλακίδας.
Μ΄αυτό το σχήμα(4-4-2) και μετά τα πρώτα λεπτά προσαρμογής, οι Κανονιέρηδες κυριάρχησαν άνετα στο χώρο του κέντρου και βγήκαν αρκετές μπαλιές, αλλά υπήρχε πρόβλημα συνεργασίας μεταξύ των χαφ και των επιθετικών με αποτέλεσμα το πρώτο γκολ να έρθει στο 29΄, καθώς και τα πόδια ήταν βαριά από τις σκληρές διπλές προπονήσεις. Μετά το 25΄ η ΑΕΜ βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον πολύ καλό τερματοφύλακα Νώντα Κούσουλα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να πετύχει τρία γκολ (29΄ Γαβρίνας με ατομική προσπάθεια, 38΄ Γιαννιώτης με μονοκόμματο σουτ μετά από γύρισμα του Γαβρίνα και 44΄ Γαβρίνας με ωραίο συρτό σουτ).
Στο β΄ημίχρονο ο Γ. Ζήκος έκανε πολλές αλλαγές περνώντας στο 46΄τους Γκασούκα, Μπαρμπαρούση, Μπαλάφα, Ζαμπατιώτη, Βαλτογιάννη και Μάριο Πλακίδα, ενώ στο 57΄, έβγαλε και τους υπόλοιπους του πρώτου ημιχρόνου περνώντας στον αγώνα τους Β. Δερβίση, Φλωρόπουλο, Μπέκο, Β. Μαντέλο και Ν. Κράνη. Στις αρχές του β΄ημιχρόνου η ΑΕΜ πέτυχε άλλα δύο τέρματα(48΄ Χρήστος Πλακίδας, 52΄ Μάριος Πλακίδας) και στη συνέχεια ουσιαστικά έγινε μάθημα ουσιαστικά στους αναπληρωματικούς, σχετικά με το πως να εφαρμόζουν στην πράξη όσα μαθαίνουν στην προπόνηση. Στο 70΄ τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρά ο Μπέκος και αντικαταστάθηκε Δεν αγωνίστηκε ο Σπ. Τσάμης.
Ο Εθνικός Γουριάς, με νέο προπονητή τον Γιώργο Καρελάκη, έδειξε καλά στοιχεία, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο, αλλά πολλά προβλήματα στην άμυνα και στην τελική προσπάθεια στην επίθεση. Δημιούργησε ευκαιρίες, κυρίως μετά το 60΄ και δικαιούταν ένα γκολ.
Το διατητικό τρίο των Διώτη, Παπασάβα, Καραμπλιάνη δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα και τα πήγε καλά.
Α.Ε.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Ζέρβας(46΄ Γκασούκας), Κορομηλάς(46΄ Μπαρμπαρούσης), Ταράτσας(46΄ Μπαλάφας), Γατσώρης(57΄ Φλωρόπουλος), Πασπαλιάρης(46΄ Βαλτογιάννης), Καρτσακλής(57΄ Β. Δερβίσης), Μπήρκος(57΄ Μπέκος, 79΄ Τζελεπής), Γιαννιώτης(57΄ Μαντέλος Β.), Αποστολίδης(46΄ Ζαμπατιώτης), Χρ. Πλακίδας (57΄ Κράνης Ν.), Γαβρίνας(46΄ Μ. Πλακίδας).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΟΥΡΙΑΣ: Κούσουλας Ν., Καλύβας, Καπώνης, Τσιγάρας, Μπέτσικας, Κούσουλας Τ., Κούσουλας Μ., Τσιλιγιάννης, Βασιλείου, Μπούτιβας, Κουτούμπας. Ενώ στο β΄ημίχρονο ο Γ. Καρελάκης χρησιμοποίησε όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του. Δεν έπαιξαν οι Δ. Κράνης και Γ. Σαμαράς.

Με 17 ομάδες ο 5ος όμιλος

Εκτός πρωταθλήματος ο Αμβρακικός Βόνιτσας, μιας και φέτος δεν δήλωσε συμμετοχή στο Περιφερειακό πρωτάθλημα αλλά ούτε και στην Α΄ και Β΄ κατηγορία της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας. Έτσι οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στον όμιλο της ΑΕΜ είναι 17. Την Παρασκευή 4/9/2009 και ώρα 14:00 στο Athens Golf Club στη Γλυφάδα θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τον 5ο όμιλο της Δ' Εθνικής.

Την Κυριακή στην Λευκάδα

Αλλαγές επί αλλαγών στο πρόγραμμα των φιλικών της ΑΕΜ. Έτσι αντί η "Κυρία" να ταξιδέψει σήμερα στην Ιτέα και να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αστέρα, θα δώσει φιλικό στο Στάδιο Μεσολογγίου με τον Εθνικό Γουριάς στις 5.30μμ. Εκτός αυτού, την Κυριακή 30/8 η ΑΕΜ θα ταξιδέψει στην Λευκάδα, όπου θα αγωνιστεί κόντρα στον Τηλυκράτη. Για τις 6 Σεπτεμβρίου όπου έχει προγραμματιστεί φιλικό με τον Απόλλων Ευπαλίου ενδέχεται οι "μπλε" να κληθούν να παίξουν απέναντι σε μεγάλη ομάδα της Αθήνας.

Στις 29/8 ο αγώνας Κυπέλλου

Kανονικά συνεχίζονται οι διπλές προπονήσεις για την ΑΕΜ, με τον Γιώργο Ζήκο να έχει ήδη ξεκινήσει το ξεσκαρτάρισμα για τους μικρούς παίκτες που θα επανδρώσουν την ομάδα. Για το Κύπελλο της ΕΠΣ, ορίστηκε τελικά ο αγώνας με το Πεντάλοφο να γίνει το Σάββατο 29 Αυγούστου. Όσο αφορά το πρόγραμμα των αγώνων, προστέθηκε η Ένωση Ευηνοχωρίου για την Δευτέρα (24/8) και με τον Απόλλωνα Ευπαλίου για τις 6 Σεπτεμβρίου. Μέσα στην εβδομάδα θα οριστικοποιηθεί εάν την Κυριακή 30/8 θα διεξαχθεί φιλική αναμέτρηση με ομάδα της Αθήνας.

Κυριακή 16 Αυγούστου 2009

Αποστολόπουλος: "Η ΑΕΜ πάντα στην καρδιά μου"

H Διοίκηση της ΑΕΜ έπειτα από συζήτηση με τον επί 8ετία ποδοσφαιριστή της "Κυρίας", Νικό Αποστολόπουλο, ανακοινώνει την κοινή συναίνεση λύση της συνεργασίας τους. Ο κ.Νίκος Αποστολόπουλος ζήτησε να δημοσιευτεί η παρακάτω δήλωση: "Αφού ευχαριστήσω την Διοίκηση για την μέχρι τώρα συνεργασία μας, θα ήθελα να ευχαριστήσω επίσης και για την κατανόηση στο αίτημα μου να μην συνεχίσω στην αγαπημένη μου ομάδα. Και τούτο διότι η αναζήτηση της επαγγελματικής μου αποκατάστασης δεν μου επιτρέπει να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις της ομάδας. Ακόμη θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους οπαδούς της ομάδας για την αγάπη προς το πρόσωπο μου. Θα τους έχω πάντα στην καρδιά μου και θα είμαι πάντα κοντά στην ΑΕΜ.

Σάββατο 15 Αυγούστου 2009

Άνετοι και ωραίοι οι μικροί

Δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, η ΑΕΜ κέρδισε με 3-0 τους Νέους του Παναιτωλικού, στις εγκαταστάσεις του ΕΜΙLEOΝ. Ο προπονητής της "Κυρίας", Γιώργος Ζήκος δοκίμασε 19 ποδοσφαιριστές κάτω των 20 ετών, βγάζοντας σιγά σιγά τα συμπεράσματα του, για το ποιοι παίκτες θα αποτελέσουν το βασικό κορμό της ομάδας. Για την ιστορία τα γκολ για την ΑΕΜ πέτυχαν οι Αποστολίδης (4'), Σακελλαρόπουλος (26') και Μπαρμπαρούσης (59').

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Α΄ ημίχρονο - Ζέρβας, Φλωρόπουλος, Γατσώρης, Μπαρμπαρούσης, Δερβίσης Β, Κορομηλάς, Μαντέλος Β, Γιαννιώτης, Μπήρκος, Σακελλαρόπουλος, Αποστολίδης.
Β' ημίχρονο - Γκαζούκας, Φλωρόπουλος, Μπέκος, Γατσώρης, Μπαρμπαρούσης (Ντζελέπης 60'), Κόκοτος, Μαντέλος Β (Πολίτης 85' ), Κορομηλάς (Παλιάτσας 65'), Δερβίσης Β (Στεργίου 75'), Μπήρκος (Μαρκαντονάτος 75'), Γιαννιώτης.

***Κατά πάσα πιθανότητα το φιλικό της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό Λουτρακίου θα ακυρωθεί, λόγω δυσκολίας μετάβασης των φιλοξενούμενων. Από την διοίκηση γίνονται ενέργειες για την εύρεση άλλου αντιπάλου υψηλότερης κατηγορίας.

Παρασκευή 14 Αυγούστου 2009

Με Παναιτωλικό στις 6μμ

Φιλικό αγώνα θα δώσει σήμερα στις 6μμ η ΑΕΜ με αντίπαλο τους Νέους του Παναιτωλικού στις εγκαταστάσεις το ΕΜΙLΕΟΝ. Η αποστολή των ¨μπλε¨ θα αποτελείτε από παίκτες κάτω των 20 ετών. Η υπόλοιπη ομάδα θα προπονηθεί κανονικά στο Δημοτικό Στάδιο Μεσολογγίου.

Τετάρτη 12 Αυγούστου 2009

Δεν ικανοποίησε η ΑΕΜ, 1-1 με Όμηρο

Σίγουρα δεν περιμένει κανένας υγιής φίλαθλος, να δει αυτή την περίοδο ικανοποιητικό ποδόσφαιρο από καμία ομάδα . Έτσι και στο σημερινό παιχνίδι της ΑΕΜ με τον Όμηρο, μόνο οι δύο προπονητές πρέπει να έμειναν ικανοποιημένοι από τις προσπάθειες των παιχτών των δύο ομάδων. Τα σφιγμένα από την σκληρή προπόνηση πόδια, η λογική έλλειψη συνεργασίας μεταξύ των παιχτών και οι πολλές λάθος πάσες, δεν έδωσαν σε καμία στιγμή ρυθμό στο παιχνίδι και παρά τις πολλές φάσεις που έγιναν τα γκολ ήταν μόνο δύο: ένα για τον Όμηρο που προηγήθηκε στο 11' με τον Τσιφοπανόπουλο και ένα με τον Μάριο Πλακίδα που ισοφάρισε στο 92'.

Στην Πάτρα ο Προκόπης

Στην Παναχαϊκή θα αγωνίζεται για τα επόμενα δύο χρόνια ο Προκόπης Σαγανάς όπως ανακοίνωσε και επίσημα η ΠΑΕ Παναχαϊκή, μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της. Θυμίζουμε ότι ο δεξιοπόδαρος ποδοσφαιριστής, έχει φορέσει την φανέλα της ΑΕΜ και μετέπειτα του Αιγάλεω στην Α' Εθνική, απ' όπου έμεινε ελεύθερος και στον οποίο έγινε κρούση πριν από λίγο καιρό, καθώς ήταν επιλογή του Δημήτρη Σπανού.Ο 25χρονος φορ, είχε πέρυσι 24 συμμετοχές και 9 γκολ στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.
Εν τω μεταξύ ελεύθεροι προς αναζήτηση ομάδων είναι δύο πρώην παίκτες της ΑΕΜ, ο Βασίλης Λαναράς (Φωστήρας) και ο Κώστας Βαλτογιάννης (Αστέρα Ιτέας).

Βραδιά για την ΑΕΜ

Υπό το φως του τελευταίου καλοκαιρινού φεγγαριού, ο Σύνδεσμος Βετεράνων της ΑΕΜ σε συνεργασία με την Διοίκηση των "μπλε" διοργανώνουν την Δευτέρα 31 Αυγούστου (9μμ) "ΑΕΜΤΖΙΔΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ" στα γραφεία του Συνδέσμου (έναντι Αγ.Νεκταρίου, Λιμάνι). Ποτά και μεζέδες δωρεάν.
ΜΗΝ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

Κυριακή 9 Αυγούστου 2009

Φιλικό-προπόνηση για τους νεαρούς της ΑΕΜ

Με φιλοξενούμενη την νεανική ομάδα του Αχελώου Nεοχωρίου, ο Γιώργος Ζήκος είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δοκιμάσει τους νέους, νεαρούς κυρίως, παίχτες της ομάδας. Κρατώντας εκτός αγώνα ουσιαστικά τη βασική ενδεκάδα (οι "βασικοί" έκαναν τροχάδην σε ανώμαλο δρόμο, εκτός γηπέδου την ώρα του αγώνα) και χρησιμοποιώντας, όλους τους υπόλοιπους παίχτες, έδωσε την ευκαιρία στους φιλόδοξους νεαρούς, να δείξουν ότι μπορούν να σταθούν σε συνθήκες πραγματικού αγώνα και να αποδείξουν ότι μπορούν ν' αποτελέσουν χρήσιμα εργαλεία στον δύσκολο μαραθώνιο της Δ΄Εθνικής. Αρκετά από τα νέα παιδιά, δεν άφησαν να πάει χαμένη η ευκαιρία και έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν θέση στη βασική ενδεκάδα. Για την ιστορία το σκορ ήταν 5-0 υπέρ της ΑΕΜ, με σκόρερ τους: Σακελλαρόπουλο(4΄ και 59΄), Γιαννιώτη(75΄ και 81΄) και Μπαρμπαρούση(38΄). Στο 67΄ ο νεαρός Στεργίου είχε δοκάρι.